Перерахунок пенсій з 01.03.2021

У 2021 році Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 127, якою визначено коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсії, у розмірі 11%(або 1,11), що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік + 50% показника зростання середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення.

На коефіцієнт підвищення 1,11 збільшується не загальний розмір пенсії, як це вважає більшість пенсіонерів, а показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсії. Так, з 1 березня 2019 року було перераховано всі раніше призначені пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати 4404,35 грн. - це показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки 3764,40 грн., збільшений на 17%. В 2020 році зазначений показник проіндексовано на 11% і він становив 4888,83 грн. (4404,35х1,11), а в 2021 році - ще на 11% і показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії склав 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).

Які ж пенсії перераховано з 01.03.2021 року?

З 01.03.2021 року перераховано пенсії, які призначені (перераховані) відповідно до законів України:

- «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (якщо пенсію обчислено з врахуванням заробітної плати особи)

- «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (лише військовослужбовцям строкової служби)

- «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (якщо пенсію обчислено згідно ст.54 в розмірі відшкодування фактичних збитків).

З врахуванням коефіцієнта підвищення 1,11 з 1 березня 2021 року проведено перерахунки пенсій особам, які одержують пенсії за віком, по інвалідності, за вислугу років, у зв'язку з втратою годувальника, розрахунок яких проведено від заробітку особи, оскільки індексується не розмір пенсії, а заробітна плата.

Індексація пенсій проводиться незалежно від факту роботи пенсіонера.

На скільки підвищаться пенсії наших громадян після проведення індексації?

Важливо розуміти, що підвищення для кожного пенсіонера є індивідуальним, оскільки визначається з урахуванням індивідуальних показників (коефіцієнтів страхового стажу і заробітку) та доплат до встановлених законодавством мінімальних розмірів, які є складовими пенсійної виплати.

Постановою № 127 визначено, що розмір підвищення не може бути меншим, як 100 грн. Тому у разі, якщо розмір підвищення в результаті перерахунку становить від 0,01 грн. до 99,99 грн., до пенсії встановлюється доплата в сумі, що не вистачає до 100 грн.

Крім того, особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та мають страховий стаж чоловіки не менше 35 років, жінки - не менше 30 років, з 1 березня 2021 року мінімальну пенсійну виплату збільшено з 2100 грн. до 2200 грн. (з врахуванням надбавок, підвищень, доплат, передбачених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги).

А кому не індексували пенсію з 1 березня?

Наразі не підлягають перерахунку з 1 березня:

- пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, які призначені за спеціальними законами;

- пенсії військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

- пенсії, призначені після 01.01.2019 року, оскільки для їх обчислення застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, який значно перевищує 5426,60 грн. (показник середньої заробітної при призначенні пенсій у 2019 році становив 6188,89 грн., у 2020 році - 7763,17 грн.);

- пенсії, обчислені без врахування заробітної плати.

Однак, при наявності в одержувачів пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхового стажу 30/35 років розмір їх пенсії не може бути меншим як 2200 грн.

Перерахунок з 01.01.2021

65-річним особам, які мають страховий стаж чоловіки 35 років, жінки 30 років - встановлено мінімальну пенсійну виплату в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, тобто 2400 грн. З 1 січня 2021 року головним управлінням проведено перерахунок пенсій в автоматичному режимі для 104,8 тис. осіб, або 52% від кількості отримувачів пенсій, які станом на 01.01.2021 року досягли 65-річного віку.

Пенсію у нових розмірах пенсіонери області отримали в січні поточного року;

учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з числа військовослужбовців та військовозобов'язаних, призваних на військові збори, із застосуванням коефіцієнту підвищення заробітної плати 2,90126, який визначено шляхом ділення п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2021 року (6000 грн. x 5) на середню заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2020 рік (10340,33 грн.).